Tłuszcz, brud i zanieczyszczenia wprost uwielbiają gromadzić się na okapach kuchennych. Wystarczy kilka dni zaniedbania, a gruba warstwa zanieczyszczeń zabrudzi okap i tym samym zmniejszy jego skuteczność. Sprawdź, co możesz zrobić, aby do tego nie dopuścić.

Profilaktyka, czyli co możesz zrobić, aby okap w Twojej kuchni był w pełni sprawny

Czyszczenie brudnego okapu oraz jego najważniejszych filtrów jest dość czasochłonne, w związku z czym warto zdecydować się na profilaktykę i każdego dnia poświęcić mu trochę uwagi. Żeby móc cieszyć się wydajnością okapu kuchennego, należy trzymać się kilku wskazówek, które prezentujemy poniżej.

Staraj się, aby obudowa okapu kuchennego zawsze była czysta

Podstawową zasadą, której trzeba trzymać się, aby utrzymać okap kuchenny w czystości to przetarcie jego obudowy wilgotną szmatką po każdym gotowaniu? Dlaczego jest to ważne? Tłuszcz oraz inne zabrudzenia mogą przedostawać się na wewnętrzne powierzchnie, co będzie miało wpływ na szybszą eksploatację filtra okapu.

Zadbaj o metalowy filtr tłuszczowy

Metalowy filtr tłuszczowy odpowiada za zasysanie większych cząstek dymu i tłuszczu do urządzenia i zatykaniu go. Utrzymywanie go w czystości zapewni więc wydajną pracę okapu. Filtr tłuszczowy można wyczyścić na dwa sposoby: umyć ręcznie w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, bądź włożyć do zmywarki.

Podczas czyszczenia okapu nie zapominaj o kominie!

Wytarcie zewnętrznej części komina przynajmniej raz w tygodniu sprawi, że będzie on lśniący i wolny od brudu, a tym samym – kuchnia będzie schludnie się prezentowała. Do regularnego czyszczenia można używać albo suchej szmatki, albo  szmatki zwilżonej łagodnym środkiem czyszczącym (np. płynem do naczyń) – w zależności od stopnia zanieczyszczenia komina.

Dostosuj moc pracy okapu do aktualnej sytuacji

W wielu domach notorycznie zdarza się, że podczas gotowania ustawiona zostaje maksymalna moc pracy okapu kuchennego – niepotrzebnie. Zmuszenie okapu do pracy z maksymalną wydajnością jest potrzebne tylko podczas bardzo intensywnego smażenia, aby szybciej usunąć dym.

Przestrzeganie tych wskazówek pozwoli na uzyskanie lśniącego i sprawnego okapu kuchennego.