Ciepłe dni lata to czas przez większość ludzi uwielbiany. Wyjątkiem jest ten okres, kiedy jest nawet za ciepło. Trudno się funkcjonuje w ciągu dnia, gdy są upały. Wyspać się to także problem, a sen jest bardzo ważny. Można pomyśleć o zakupie wentylatora. Jak jeszcze sobie z tym problemem radzić?

Jaka pościel i jaka piżama przy upałach?

Kołdrę można zamienić na koc. Dla zachowania higieny trzeba go oblec w poszwę. Duże znaczenie ma, jaką pościel się wybierze. Najlepsza na lato to ta, która jest cienka i z włókien naturalnych. Ideałem jest satyna bawełniana. Samo prześcieradło, by się okryć, to także dobra myśl.

Gdy problemem staje się, jak wyspać się w upały, to i znaczenie ma, w czym się śpi. Sprawdzą się góra na ramiączkach i spodnie z krótkimi nogawkami. Dla kobiet na upały ideałem jest krótka koszulka. Tak jak pościel, tak i piżama powinna być z tkaniny z włókien naturalnych. Może być to bawełna. Najlepiej, jeśli jest to cienki materiał. Przed spaniem można wziąć prysznic, by się ochłodzić. Gdy ma się wentylator, to nie jest tak ważne. Jeśli nie, to schłodzenie całego ciała lub stóp jest niezbędne.

Jak przygotować sypialnię na noc?

W ciągu dnia, kiedy słońce patrzy w okno, szyba powinna być zasłonięta. Wieczorem, jak przyjdzie się do sypialni, nie będzie w niej gorąco. Dobrym pomysłem jest pozostawienie na noc okna uchylonego. Nie każdemu to jednak służy. Przed snem sypialnia powinna zostać przewietrzona, a czy zostawi się okno na noc uchylone, to kwestia indywidualna.

Dobry sposób na obniżenie temperatury to powiesić w oknie mokre prześcieradło. Jest to kłopotliwe, ale kiedy ktoś chce wyspać się w upały, to gotów jest na radykalne działania. Można też zostawić włączony na noc wentylator. To dobry pomysł, jeśli nie przeszkadzają odgłosy jego pracy. Na niektórych mogą działać one usypiająco. Jeśli okno jest otwarte, wiatrak może stanąć na parapecie, tak by nawiewać chłodne powietrze z zewnątrz do środka.

Takie proste działania są wystarczające, ale nie można poprzestać na dwóch czy trzech. Myśląc o tym, jak wyspać się w upały, trzeba pamiętać o wszystkich kwestiach podstawowych. To np. cienka pościel czy zasłonięte okno w ciągu dnia. Warto też zrobić coś dodatkowego, by obniżyć temperaturę powietrza w nocy.