Jeśli marzysz o własnym kawałku ogrodu, a do dyspozycji masz tylko niewielki, blokowy balkon, nic straconego! Miejskie tarasy można z powodzeniem ustroić pięknymi kwiatami doniczkowymi. To sposób na stworzenie sobie miejsca sprzyjającego odpoczynkowi nawet pośród betonowej „dżungli” Bogactwo żywej roślinności na balkonie sprawi, że poczujesz się na nim jak we własnym, wypielęgnowanym ogrodzie.

Jak zatem stworzyć efektowną aranżację balkonu? Jakie kwiaty na balkon się sprawdzą?

Top 5 popularnych kwiatów balkonowych!

Wybór kwiatów doniczkowych, którymi możemy, ustroić swój balkon jest naprawdę spory. Mogą one mieć jednak dość zróżnicowane potrzeby, co warto brać pod uwagę. Nie da się jednak ukryć, że są pewne gatunki, które szczególnie cieszą się powodzeniem i sympatią, co sprawia, że najchętniej są wybierane do aranżacji balkonu. Poznaj top 5 popularnych kwiatów doniczkowych!

  1. Begonia stale kwitnąca-  ta jednoroczna roślina jest efektowna i niezwykle urocza. Dostępna jest w kilku kolorach: białym, różowym lub czerwonym. Polecana jest na balkony z dużym dostępem do słońca. Ponadto zaleca się jej nawożenie w okresie kwitnięcia.
  2. Pelargonia rabatowa – kwitnąca od wczesnej wiosny do późnej jesieni pelargonia jest niewątpliwie królową polskich balkonów. Jej kwiaty mogą mieć różne barwy: białą, różową, fioletową, czerwoną lub mieszaną. Pelargonia nie jest bardzo wymagająca: lubi stanowiska słoneczne, jednak radzi sobie także w półcieniu. Powinna być regularnie podlewana.
  3. Petunia ogrodowa – to roślina jednoroczna, która dostępna jest w ogromnej ilości odmian. Napotkamy jej odmiany białe, różowe, czerwone, niebieskie, purpurowe, fioletowe, a nawet dwubarwne. Petunia preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe.
  4. Lobelia, zwana też stroiczką! W zależności od odmiany jej kwiaty mają kolor biały, różowy, fioletowy lub niebieski w różnych odcieniach. Lobelia wymaga słonecznego stanowiska i częstego podlewania.
  5. Surfinia – jej bujne i barwne kaskady świetnie sprawdzają się na balkony. Napotkamy jej odmiany w różnych kolorach: fioletowe, różowe, białe, żółte, czerwone i wielobarwne. Zaleca się ich częste podlewanie (nawet dwa razy dziennie w upalne dni) i nawożenie nawet do drugi dzień.